Tortas „Lyžtelk, gurkštelk, užkąsk”
22298
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-22298,stockholm-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Tortas „Lyžtelk, gurkštelk, užkąsk”

Lineta Šukienė Druskininkų Tortų turnyre nusprendė sudalyvauti iš smalsumo ir smagumo, prisiminusi pernykštę „100 Tortų Lietuvai” šventę. Pirma mintis, sužinojus sūrią turnyro temą, buvo „Lyžtelk, gurkštelk, užkąsk”, tos minties ji ir nepaleido. Jos gamintas tortas bus savito skonio: su Guinness alaus biskvitų aromatu, pelėsinio sūrio nata, juodos duonos traškumu ir spanguolių rūgštele bei tekilos stiprumu, sūdytoje citrinų karamelėje sugulytais karamelizuotais obuoliais. Tortą dekoruos sūdytomis citrinomis ir sūdytu sezamų traškučiu. Lineta labai tikisi, jog tolimą kelionę tortas atlaikys ir sveikas pasieks šventę.

 

Biskvitui:

400 ml Guinness alaus

220 g sviesto

4 kiaušiniai

300 g cukraus

100 g tamsių kakavos miltelių 

280 g miltų

2 a.š. sodos

 

Traškiam sluoksniui:

20 g sviesto

50 g pieniško šokolado

100 g baltojo šokolado

50 g lazdyno riešutų praline (receptas apačioje)

170 g smulkintų juodos duonos trupinių

saujos kapotų sūdytų pistacijų

saujos džiovintų spanguolių

 

Lazdynų riešutų Praline

300 g lazdyno riešutų

250 g cukraus

 

Pelėsinio sūrio musui

200 g Memel Blue sūrio

100 g Philadephia sūrio

300 g plakamosios grietinėlės

30 g tekilos

20 g želatinos + vandens brinkinimui

 

Citrininiam musui

2 citrinių smulkiai nutarkuotos žievelės

90 g citrinos sulčių

4 kiaušinių trynių

20 g želatinos + vandens brinkinimui

300 g plakamosios grietinėlės

100 g cukraus

 

Uogų ganašui

100 g aviečių tyrės

175 g juodojo šokolado

170 g grietinėlės

 

Tekilos drebučiams

300 g kaktusų sulčių

7,5 lapelio želatinos

40 g tekilos

 

Sezamų traškučiui

50 g cukraus

100 g sezamų

žiupsnelio Maldon druskos

 

Karamelizuotų obuolių intarpui

2 dideli Granny Smith obuoliai

50 g sviesto

100 g cukraus (1)

140 g cukraus (2)

50 g citrinos sulčių

1 citrinos smulkiai nutarkuota žievelė

120 g grietinėlės

50 g sviesto

3 lapeliai želatinos

žiupsnelio Maldon druskos

 

Sūdytoms citrinoms

6 citrinos

6 v.š. stambios jūros druskos

 

Iškepame biskvitą

Alų puode pašildome tiek, kad jame ištirptų kubeliais pjaustytas sviestas bei cukrus. Įsijojame ir išmaišome kakavą. Kiaušinius išplakame iki baltumo ir purumo ir supilame į alaus mišinį. Įsijojame miltus ir sodą. Išmaišome iki vientisos masės. Padaliname tešlą dviejuose žieduose: viename 2/3, kitame – 1/3 tešlos. Kepamame biskvitą 170°C temperatūros orkaitėje 35- 40 min. Ar iškepęs tikriname mediniu iešmeliu. Storesnį biskvitą perpjauname į dvi dalis.

 

Paruošiame traškų sluoksnį

Duonos riekes visiškai sudžioviname. Sulaužius gabaliukais sumalame atsargiai pulsuojant elektriniu smulkintuvu. Reikia kad būtų smulkūs trupiniai, bet ne miltai. Jei visgi papuola daugiau miltų, juos persijojame. Susmulkiname spanguoles. Ant garų vonelės išlydome sviestą, šokoladą, praline, sumaišome su trupinių mase ir perdedame į biskvitų dydžio konditerinį žiedą. Palaikome šaldytuve iki kol prireiks.

 

Paruošiame Praline

Riešutus paskrudiname orkaitėje 160°C apie 10 – 12 minučių. Geriau riešutus nusipirkti be odelių, o jei su odelėmis, jas teks nuvalyti.

Cukrų išlydome storadugniame puode iki šviesios gintaro spalvos, suberiame šiltoje orkaitėje laikytus riešutus, išmaišome. Maišome, kol cukraus apvalkalas, kuris atsiranda pradžioje, vėl ištirps. Tuoj pat suverčiame ant silikoninio kilimėlio ir palyginame mentele. Tuoj pat gauname saldų luitą, kurį laužom ir dedame į elektrinį smulkintuvą. Smulkiname, kol gausime labai skanią riešutų pastą. 

 

Paruošiame pelėsinio sūrio musą

Želatiną išbrinkiname. Sūrius sutriname trintuve, kad neliktų pelėsinio sūrio kruopelių. Pilame šaltą grietinėlę ir vidutiniškai išplakame. Ant garų vonelės pakaitiname tekilą, dedame želatiną ir ištirpiname. Šiek tiek pravėsusią pilame į besiplakančią masę.

 

Paruošiame citrininį musą

Cukrų, nutarkuotą citrinos žievelę, sultis ir paplaktus trynius kaitiname, kol pradės tirštėti. Suplakame ir dedame brinkintą želatiną. Išmaišome, kol visiškai ištirps. Pravėsusį mišinį išmaišome su pusiau išplakta grietinėle.

 

Paruošiame uogų ganašą

Viską iškart sudedame kaitinti ant garų vonelės. Gerai išplakame, uždengiame plėvele su kontaktu ir paliekame stabilizuotis šaldytuve per naktį. Prieš naudojimą išplakame.

 

Paruošiame tekilos drebučius

Paruošiame želė. Beveik visiškai sustingusią ją šplakame. 

 

Pagaminame sezamų traškutį

Pakaitiname cukrų iki šviesios gintaro spalvos, supilame vos paskrudintas sausoje keptuvėje sezamų sėklas. Beriame druską. Iškočiojame tarp dviejų silikono kilimėlių.

 

Paruošiame citrininę karamelę intarpui:

Nutarkuotas žieveles su citrinų sultimis ir cukrumi (2) verdame apie 10 min, kol gauname karamelės spalvą. Atskirai pakaitiname grietinėlę pilame į karamelę, dedame kubeliais pjaustytą sviestą ir druską. Atidedame iki naudojimo.

 

Paruošiame karamelizuotų obuolių ir citrininės karamelės intarpus

Obuolius nulupame ir supjaustome kubeliais. Storadugniame puode ištirpiname cukrų(1) ir sviestą, dedame obuolius ir maišant karamelizuojame. Į gautą obuolių masę dedame 150 g citrininės karamelės, brinkintą želatiną ir sukrėčiame į konditerinį žiedą. Užšaldome. 

 

Paruošiamne sūdytas citrinas

4 citrinas įpjauname kryžmai, į pjūvį pilame po šaukštą druskos ir sluoksniuojame paspaudžiant į stiklainį. Dvi likusias citrinas išspaudžiame, sultis supilame ant citrinų. Jei neapsems, prireks dar sulčių. Dvi dienas laikome kambario temperatūroje ir 3 savaites šaldytuve.

 

Surenkame tortą

Į formą dedame pirmąjį biskvitą. Plonai aptepame uogų ganašu. Pilame pusę pelėsinio sūrio muso, dedame traškų duonos sluoksnį. Ant viršaus kita puse pelėsinio sūrio muso. Antrąjį biskvitą aptepame plonu uogų ganašo sluoksniu ir dedame ant muso aptepta puse žemyn. Ant antro biskvito pilame pusę citrinų muso, dedame karamelizuotų obuolių ir sūdytos karamelės intarpą, ant viršaus tepame likusį citrininį musą. Baigiame paskutiniu biskvitu. Sutvirtėjusį, pailsėjusį tortą aptepame baltu ganašu, philadelphia sūrio kremu ar uogų ganašu. Puošiame tekilos ir kaktusų sulčių drebučiais, sezamų traškučiu ir sūdytų citrinų kubeliais. Gineso alaus biskvitas drėgnas ir savito aromato, todėl sulaistyti jo nereikia.

Dalyvė

Lineta Šukienė